Panasonic Electronic Components ECW-F4363JL
ECW-F4363JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4363JL
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4363JL.pdf
Availability of ECW-F4363JL
QUANTITY
ECW-F4363JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4363JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4363JL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.224" W (12.50mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4363JL
Related LinksECW-F, ECW-F4363JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4363JL Details Description
Related parts for ECW-F4363JL
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
BASED LED BA9S RED datasheet.pdf
MODULE FEMALE 1POS SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf