Panasonic Electronic Components ECW-F4393HL
ECW-F4393HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4393HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 3% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4393HL.pdf
Availability of ECW-F4393HL
QUANTITY
ECW-F4393HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4393HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4393HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.228" W (12.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.398" (10.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4393HL
Related LinksECW-F, ECW-F4393HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4393HL Details Description
Related parts for ECW-F4393HL
TRANS NPN 400V 0.3A E-LINE datasheet.pdf
IC 8-INPUT MUX 3ST 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CRIMP TOOL ADJ COMPRES RCA/F/BNC datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 208CABGA datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 120POS 3A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
TWNTB 30W.120V.60HZ.FLOR.NDUNT25 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 530MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf