Panasonic Electronic Components ECW-F4473HL
ECW-F4473HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4473HL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 3% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4473HL.pdf
Availability of ECW-F4473HL
QUANTITY
ECW-F4473HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4473HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4473HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.244" W (12.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4473HL
Related LinksECW-F, ECW-F4473HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4473HL Details Description
Related parts for ECW-F4473HL
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 040 250V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP 26POS KIT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ADPT 00.250. PLUG - CINCH RCPT datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 76 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 512K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf