Panasonic Electronic Components ECW-F4623JL
ECW-F4623JL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4623JL
Brief Description
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4623JL.pdf
Availability of ECW-F4623JL
QUANTITY
ECW-F4623JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4623JL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4623JL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.268" W (13.00mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.437" (11.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4623JL
Related LinksECW-F, ECW-F4623JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4623JL Details Description
Related parts for ECW-F4623JL
GDT 420V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-3 datasheet.pdf