Panasonic Electronic Components ECW-F4754HLB
ECW-F4754HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4754HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.75UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4754HLB.pdf
Availability of ECW-F4754HLB
QUANTITY
ECW-F4754HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4754HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4754HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.75µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.484" W (20.50mm x 12.30mm)
Height - Seated (Max)0.949" (24.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4754HLB
Related LinksECW-F4, ECW-F4754HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4754HLB Details Description
Related parts for ECW-F4754HLB
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC BATT CHG CNST/PROG I/V TO2207 datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 20MA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 250W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
VARISTOR 990V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf