Panasonic Electronic Components ECW-F6123HLB
ECW-F6123HLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6123HLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6123HLB.pdf
Availability of ECW-F6123HLB
QUANTITY
ECW-F6123HLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6123HLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6123HLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.217" W (12.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.524" (13.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6123HLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6123HLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6123HLB Details Description
Related parts for ECW-F6123HLB
LCD 3DIGIT .35" REFLECT STD TEMP datasheet.pdf
TERMINAL FLD WIRING 18POS FWT18 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 28POS .156 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IGBT 650V 150A 455W ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 17POS SNGL PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf