Panasonic Electronic Components ECW-F6163HL
ECW-F6163HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6163HL
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 3% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6163HL.pdf
Availability of ECW-F6163HL
QUANTITY
ECW-F6163HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6163HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F6163HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.409" (10.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6163HL
Related LinksECW-F, ECW-F6163HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6163HL Details Description
Related parts for ECW-F6163HL
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SLZF 5.08/8 OG datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 950MA 222 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET 5W5 F 30A datasheet.pdf