Panasonic Electronic Components ECW-F6163JLB
ECW-F6163JLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6163JLB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6163JLB.pdf
Availability of ECW-F6163JLB
QUANTITY
ECW-F6163JLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6163JLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6163JLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.547" (13.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6163JLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6163JLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6163JLB Details Description
Related parts for ECW-F6163JLB
FIXED IND 3.3UH 270MA 850 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES 18 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 8.2VWM 9.64VC 8DFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf