Panasonic Electronic Components ECW-F6363JLB
ECW-F6363JLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F6363JLB
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F6363JLB.pdf
Availability of ECW-F6363JLB
QUANTITY
ECW-F6363JLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F6363JLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F6363JLB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.287" W (13.00mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F6363JLB
Related LinksECW-F6, ECW-F6363JLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F6363JLB Details Description
Related parts for ECW-F6363JLB
FIXED IND 27UH 265MA 1.19 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 40LLP datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 120A TO-264 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO262AA datasheet.pdf