Panasonic Electronic Components ECW-FD2W125J
ECW-FD2W125J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W125J
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W125J.pdf
Availability of ECW-FD2W125J
QUANTITY
ECW-FD2W125J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W125J
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W125J
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.457" (11.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W125J
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W125J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W125J Details Description
Related parts for ECW-FD2W125J
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
STENCIL TQFP-144 .5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf