Panasonic Electronic Components ECW-FD2W125J4
ECW-FD2W125J4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W125J4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W125J4.pdf
Availability of ECW-FD2W125J4
QUANTITY
ECW-FD2W125J4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W125J4
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W125J4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.457" (11.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W125J4
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W125J4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W125J4 Details Description
Related parts for ECW-FD2W125J4
TERM BLOCK PCB 5.08MM 30POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG BST 3.3V 0.4A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 5.2V SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT1121B datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf