Panasonic Electronic Components ECW-FD2W155K
ECW-FD2W155K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W155K
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W155K.pdf
Availability of ECW-FD2W155K
QUANTITY
ECW-FD2W155K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W155K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W155K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.366" W (17.50mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W155K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W155K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W155K Details Description
Related parts for ECW-FD2W155K
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CRIMZON 20PIN ACCESSORY KIT datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 23.62MM datasheet.pdf
RES 252 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A PCB datasheet.pdf