Panasonic Electronic Components ECW-FD2W185K
ECW-FD2W185K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W185K
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W185K.pdf
Availability of ECW-FD2W185K
QUANTITY
ECW-FD2W185K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W185K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W185K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.398" W (17.50mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max)0.524" (13.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W185K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W185K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W185K Details Description
Related parts for ECW-FD2W185K
THYRISTOR TVS 220V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 24POS 15AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf