Panasonic Electronic Components ECW-FD2W274JQ
ECW-FD2W274JQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W274JQ
Brief Description
CAP FILM 0.27UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W274JQ.pdf
Availability of ECW-FD2W274JQ
QUANTITY
ECW-FD2W274JQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W274JQ
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W274JQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance0.27µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.496" L x 0.209" W (12.60mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)