Cornell Dubilier Electronics MMP6S47K
MMP6S47K picture photo
Mfg. Part Number
MMP6S47K
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MMP6S47K.pdf
Availability of MMP6S47K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMP6S47K Order Process
Ship out your order
Specifications of MMP6S47K
Internal Part NumberEIS-MMP6S47K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.395" W, 0.236" T x 0.906" L (10.00mm, 6.00mm x 23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMP6S47K
Related LinksMMP6, MMP6S47K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MMP6S47K Details Description
Related parts for MMP6S47K
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf