Vishay/Dale RLR07C8060FMRSL
RLR07C8060FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C8060FMRSL
Brief Description
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C8060FMRSL.pdf
Availability of RLR07C8060FMRSL
QUANTITY
RLR07C8060FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C8060FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C8060FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C8060FMRSL
Related LinksRLR07C8, RLR07C8060FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C8060FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C8060FMRSL
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM FORK LOCK 12-10AWG datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
JM RELAY 1 FORM A 9VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf