Panasonic Electronic Components ECW-FD2W275K
ECW-FD2W275K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W275K
Brief Description
CAP FILM 2.7UF 10% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W275K.pdf
Availability of ECW-FD2W275K
QUANTITY
ECW-FD2W275K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W275K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W275K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.996" L x 0.354" W (25.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.539" (13.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W275K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W275K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W275K Details Description
Related parts for ECW-FD2W275K
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 15NS 28SOJ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 12V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.7GHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 2.5KOHM 25C datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SW MINI SPDT PIN PLNGR 250V datasheet.pdf