Panasonic Electronic Components ECW-FD2W395J
ECW-FD2W395J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W395J
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W395J.pdf
Availability of ECW-FD2W395J
QUANTITY
ECW-FD2W395J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W395J
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W395J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.996" L x 0.386" W (25.30mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.606" (15.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W395J
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W395J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W395J Details Description
Related parts for ECW-FD2W395J
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC HEX INVERT BUFF/CONV 16-TSSOP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 800V 300A datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 7.72A 40 MOHM TH datasheet.pdf