Panasonic Electronic Components ECW-FD2W474K
ECW-FD2W474K picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W474K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD
Datasheet Download
ECW-FD2W474K.pdf
Availability of ECW-FD2W474K
QUANTITY
ECW-FD2W474K Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W474K
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.228" W (17.50mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W474K
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W474K Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W474K Details Description
Related parts for ECW-FD2W474K
CAP TANT 220UF 2.5V 10% 2312 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-230-14HDX) datasheet.pdf
RES 65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
AB 48C 48#16 PIN PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL FRONT 3MM RND 9MM datasheet.pdf