Panasonic Electronic Components ECW-FD2W564JB
ECW-FD2W564JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W564JB
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W564JB.pdf
Availability of ECW-FD2W564JB
QUANTITY
ECW-FD2W564JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W564JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W564JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package1,000
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.244" W (17.50mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W564JB
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W564JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W564JB Details Description
Related parts for ECW-FD2W564JB
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
OSC XO 35.328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GDT 250V 20% 60KA datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf