Panasonic Electronic Components ECW-H10104JVB
ECW-H10104JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10104JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10104JVB.pdf
Availability of ECW-H10104JVB
QUANTITY
ECW-H10104JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10104JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10104JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.472" W (23.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10104JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10104JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10104JVB Details Description
Related parts for ECW-H10104JVB
IC REG LDO 3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 4POS 22AWG SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS CRIMP datasheet.pdf