Panasonic Electronic Components ECW-H10113JV
ECW-H10113JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10113JV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10113JV.pdf
Availability of ECW-H10113JV
QUANTITY
ECW-H10113JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10113JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10113JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10113JV
Related LinksECW-H1, ECW-H10113JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10113JV Details Description
Related parts for ECW-H10113JV
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 2X2 CROSSPOINT SWITCH 16-SOIC datasheet.pdf
CUTTER TIP TAPERED FLUSH 4.5" datasheet.pdf
CONN HEADR 8POS DL R/A 30AU SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
SMA MALE PCB 4 POST VERT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf