Panasonic Electronic Components ECW-H10123JV
ECW-H10123JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10123JV
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10123JV.pdf
Availability of ECW-H10123JV
QUANTITY
ECW-H10123JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10123JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10123JV
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10123JV
Related LinksECW-H1, ECW-H10123JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10123JV Details Description
Related parts for ECW-H10123JV
GUARD SWITCH SQUARE datasheet.pdf
VARISTOR 27V 2A 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED WARM-WHITE COB 90 CRI datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf