Panasonic Electronic Components ECW-H10133HV
ECW-H10133HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10133HV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.013UF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10133HV.pdf
Availability of ECW-H10133HV
QUANTITY
ECW-H10133HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10133HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10133HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.013µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10133HV
Related LinksECW-H1, ECW-H10133HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10133HV Details Description
Related parts for ECW-H10133HV
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf