Panasonic Electronic Components ECW-H10203JVB
ECW-H10203JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10203JVB
Brief Description
CAP FILM 0.02UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10203JVB.pdf
Availability of ECW-H10203JVB
QUANTITY
ECW-H10203JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10203JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10203JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10203JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10203JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10203JVB Details Description
Related parts for ECW-H10203JVB
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RESISTOR 270K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC SOT23 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE SBR 45V 10A POWERDI5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf
RELAY MOSFT SPST 120MA 350V 8SMT datasheet.pdf
LAMP 5MM BLU/GRN 571NM datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 10% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf