Vicor Corporation V24B6V5T200BG
V24B6V5T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5T200BG.pdf
Availability of V24B6V5T200BG
QUANTITY
V24B6V5T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5T200BG
Internal Part NumberEIS-V24B6V5T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W