Panasonic Electronic Components ECW-H10242RJV
ECW-H10242RJV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10242RJV
Brief Description
CAP FILM 2400PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10242RJV.pdf
Availability of ECW-H10242RJV
QUANTITY
ECW-H10242RJV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10242RJV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10242RJV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10242RJV
Related LinksECW-H1, ECW-H10242RJV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10242RJV Details Description
Related parts for ECW-H10242RJV
MOSFET N-CH 60V 10A TO-220AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 2.5V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 80W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 NONE datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC PMBUS PWR MANAGER 16CH 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf