Panasonic Electronic Components ECW-H10302JVB
ECW-H10302JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10302JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10302JVB.pdf
Availability of ECW-H10302JVB
QUANTITY
ECW-H10302JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10302JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H10302JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10302JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H10302JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10302JVB Details Description
Related parts for ECW-H10302JVB
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC CONV STP-DN PWM 600MA 16WLP datasheet.pdf
SENSOR FIBER FLEXIBLE 2M datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
CORD 12 POS FEMALE, RA 2M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 25MA SSM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf