Microchip Technology PIC24FJ128GB202-I/SP
PIC24FJ128GB202-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ128GB202-I/SP
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC24FJ128GB202-I/SP.pdf
Availability of PIC24FJ128GB202-I/SP
QUANTITY
PIC24FJ128GB202-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ128GB202-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ128GB202-I/SP
Featured ProductPIC24FJ128GB MCUs with Integrated Hardware Encryption Engine
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 15/Jan/2015
Datasheet Update 30/Mar/2015
Errata Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PIC24FJ128GB204 Family Errata 28/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O20
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ128GB202-I/SP
Related LinksPIC24FJ128, PIC24FJ128GB202-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ128GB202-I/SP Details Description
Related parts for PIC24FJ128GB202-I/SP
IC DVR HICURR DARLINGTON 16-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 70A 300W TO268 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM NO datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 40POS datasheet.pdf
DISPLAY SMD 0.4" APHA NUM GRN CC datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf