Panasonic Electronic Components ECW-H10303RHV
ECW-H10303RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10303RHV
Brief Description
CAP FILM 0.03UF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10303RHV.pdf
Availability of ECW-H10303RHV
QUANTITY
ECW-H10303RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10303RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10303RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.03µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10303RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H10303RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10303RHV Details Description
Related parts for ECW-H10303RHV
BOX ALUM NAT 10.81"L X 6.89"W datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
K8352A TOOL KIT datasheet.pdf
CBL ASSY M STR 1.7MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
CABLE 3POS CONN TYPE B W/LED 5M datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CLIP-TAG "9", .102"X.138" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 34 AWG 100 FT GN datasheet.pdf