Panasonic Electronic Components ECW-H10363RHV
ECW-H10363RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10363RHV
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10363RHV.pdf
Availability of ECW-H10363RHV
QUANTITY
ECW-H10363RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10363RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10363RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.036µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10363RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H10363RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10363RHV Details Description
Related parts for ECW-H10363RHV
ADHESIVE KWIK KLIP 7/8 - 1.0 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 5V .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH LOW SIDE D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 5A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 175MA 3 OHM SMD datasheet.pdf