Panasonic Electronic Components ECW-H10472HV
ECW-H10472HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10472HV
Brief Description
CAP FILM 4700PF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10472HV.pdf
Availability of ECW-H10472HV
QUANTITY
ECW-H10472HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10472HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10472HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10472HV
Related LinksECW-H1, ECW-H10472HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10472HV Details Description
Related parts for ECW-H10472HV
VARISTOR 780V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC EC95 TYPE 10K OHM datasheet.pdf
POWR STRP 19" 15A 6OUT 15'CRD GR datasheet.pdf
IECUBE EXTENSION PROBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123 datasheet.pdf
COLLET FFA.2E. - 4.5MM DIA datasheet.pdf