Amphenol Commercial Products L177TSCH37SOL2RM5
L177TSCH37SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L177TSCH37SOL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177TSCH37SOL2RM5.pdf
Availability of L177TSCH37SOL2RM5
QUANTITY
L177TSCH37SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177TSCH37SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L177TSCH37SOL2RM5
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A