Panasonic Electronic Components ECW-H10563RHV
ECW-H10563RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H10563RHV
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 3% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-H10563RHV.pdf
Availability of ECW-H10563RHV
QUANTITY
ECW-H10563RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H10563RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H10563RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H10563RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H10563RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H10563RHV Details Description
Related parts for ECW-H10563RHV
LAMP INCAND T-3 1/4 14V WEDGE BS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 20NS 24TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
SIZE 22, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 600V RADIAL datasheet.pdf