Panasonic Electronic Components ECW-H12112HV
ECW-H12112HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12112HV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1100PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12112HV.pdf
Availability of ECW-H12112HV
QUANTITY
ECW-H12112HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12112HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12112HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12112HV
Related LinksECW-H1, ECW-H12112HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12112HV Details Description
Related parts for ECW-H12112HV
CONN RECEPT 5POS SHIELD RT/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
OUTLET PIGTAIL WATERTITE 5-15 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 382V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CABLE 9COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SOLDER CONN GREY datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf