Panasonic Electronic Components ECW-H12122RHV
ECW-H12122RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12122RHV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1200PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12122RHV.pdf
Availability of ECW-H12122RHV
QUANTITY
ECW-H12122RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12122RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12122RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12122RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H12122RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12122RHV Details Description
Related parts for ECW-H12122RHV
CONN JACK 1/4" PHONE ENCLOSE PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf