Panasonic Electronic Components ECW-H12163HVB
ECW-H12163HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12163HVB
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12163HVB.pdf
Availability of ECW-H12163HVB
QUANTITY
ECW-H12163HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12163HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12163HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.016µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12163HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12163HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12163HVB Details Description
Related parts for ECW-H12163HVB
TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 TR datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 60 POS .050 DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 16POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 298NFBGA datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf