Panasonic Electronic Components ECW-H12303RHV
ECW-H12303RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12303RHV
Brief Description
CAP FILM 0.03UF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12303RHV.pdf
Availability of ECW-H12303RHV
QUANTITY
ECW-H12303RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12303RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12303RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.03µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12303RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H12303RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12303RHV Details Description
Related parts for ECW-H12303RHV
IC MPU RESET CIRC 4.38V SOT23 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SHLD,STR,BECU,AG datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.45A datasheet.pdf