Panasonic Electronic Components ECW-H12393JV
ECW-H12393JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12393JV
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12393JV.pdf
Availability of ECW-H12393JV
QUANTITY
ECW-H12393JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12393JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12393JV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.413" W (23.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12393JV
Related LinksECW-H1, ECW-H12393JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12393JV Details Description
Related parts for ECW-H12393JV
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
KIT PCB STARTER W/O LAMINATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" .50MM 6POS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 30VC SMD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 25A TO220 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
3900UF 63V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf