Bourns Inc. RL622-102K-RC
RL622-102K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-102K-RC
Brief Description
FIXED IND 1MH 290MA 2.9 OHM TH
Datasheet Download
RL622-102K-RC.pdf
Availability of RL622-102K-RC
QUANTITY
RL622-102K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-102K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-102K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-102K-RC
Related LinksRL622-, RL622-102K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-102K-RC Details Description
Related parts for RL622-102K-RC
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf