Panasonic Electronic Components ECW-H12432RHV
ECW-H12432RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12432RHV
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4300PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12432RHV.pdf
Availability of ECW-H12432RHV
QUANTITY
ECW-H12432RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12432RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12432RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4300pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12432RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H12432RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12432RHV Details Description
Related parts for ECW-H12432RHV
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf