Panasonic Electronic Components ECW-H12622JV
ECW-H12622JV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12622JV
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12622JV.pdf
Availability of ECW-H12622JV
QUANTITY
ECW-H12622JV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12622JV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12622JV
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12622JV
Related LinksECW-H1, ECW-H12622JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12622JV Details Description
Related parts for ECW-H12622JV
FIXED IND 3.3UH 2.17A 54.7 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.6V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
COMB BAR 2POS 45MM OPM FUSE HLDR datasheet.pdf
TRANSF CURRENT ANSI METERING datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC THIN BRISTLE datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 120MA 4.5 OHM datasheet.pdf
IGBT 650V 50A SGL TO-247-4 datasheet.pdf