Panasonic Electronic Components ECW-H12683HVB
ECW-H12683HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12683HVB
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12683HVB.pdf
Availability of ECW-H12683HVB
QUANTITY
ECW-H12683HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12683HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12683HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.492" W (28.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12683HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12683HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12683HVB Details Description
Related parts for ECW-H12683HVB
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
RES WW 2W 15 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf