Apem Inc. Q8P1CXXSR12
Q8P1CXXSR12 picture photo
Mfg. Part Number
Q8P1CXXSR12
Brief Description
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED
Datasheet Download
Q8P1CXXSR12.pdf
Availability of Q8P1CXXSR12
QUANTITY
Q8P1CXXSR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of Q8P1CXXSR12
Internal Part NumberEIS-Q8P1CXXSR12
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating10000mcd
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q8P1CXXSR12
Related LinksQ8P1C, Q8P1CXXSR12 Datasheet, Apem Inc. Distributor
Q8P1CXXSR12 Details Description
Related parts for Q8P1CXXSR12
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf