Panasonic Electronic Components ECW-H16153HVB
ECW-H16153HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16153HVB
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16153HVB.pdf
Availability of ECW-H16153HVB
QUANTITY
ECW-H16153HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16153HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16153HVB
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.374" W (23.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16153HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16153HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16153HVB Details Description
Related parts for ECW-H16153HVB
IC DAC 12BIT DUAL BUFF 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SAS TO 4X1 CABLE 32P TO 4X7P 20" datasheet.pdf
BNCTO BNC STRT PLUG 1.50M datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf