Panasonic Electronic Components ECW-H16302RHV
ECW-H16302RHV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16302RHV
Brief Description
CAP FILM 3000PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16302RHV.pdf
Availability of ECW-H16302RHV
QUANTITY
ECW-H16302RHV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16302RHV
Internal Part NumberEIS-ECW-H16302RHV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3000pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16302RHV
Related LinksECW-H1, ECW-H16302RHV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16302RHV Details Description
Related parts for ECW-H16302RHV
IC CODEC 8CH 114DB 192KHZ 64LQFP datasheet.pdf
CABLE WRAP SPIRAP 1/4IN BLK 50' datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE ARRAY 400MA 90V 16DIP datasheet.pdf