Panasonic Electronic Components ECW-H16303HVB
ECW-H16303HVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16303HVB
Brief Description
CAP FILM 0.03UF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16303HVB.pdf
Availability of ECW-H16303HVB
QUANTITY
ECW-H16303HVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16303HVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16303HVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.433" W (28.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16303HVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16303HVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16303HVB Details Description
Related parts for ECW-H16303HVB
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf