Vicor Corporation V375A8T400B
V375A8T400B picture photo
Mfg. Part Number
V375A8T400B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V375A8T400B.pdf
Availability of V375A8T400B
QUANTITY
V375A8T400B Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A8T400B
Internal Part NumberEIS-V375A8T400B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A8T400B
Related LinksV375A, V375A8T400B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A8T400B Details Description
Related parts for V375A8T400B
IC XLATR 2BIT BI-DIREC OD 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 800mA 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 4.9152MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
HD-BNC PLUG TO HD-BNC PLUG 12" datasheet.pdf