Texas Instruments LM2936MX-3.3/NOPB
LM2936MX-3.3/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM2936MX-3.3/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 50MA 8SOIC
Datasheet Download
LM2936MX-3.3/NOPB.pdf
Availability of LM2936MX-3.3/NOPB
QUANTITY
LM2936MX-3.3/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM2936MX-3.3/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM2936MX-3.3/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLM2936 Design with WEBENCH® Power Designer
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Manufacturer Product PageLM2936MX-3.3/NOPB Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM2936MX-3.3/NOPB
Related LinksLM2936MX, LM2936MX-3.3/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM2936MX-3.3/NOPB Details Description
Related parts for LM2936MX-3.3/NOPB
RES 115 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLASS CC 2A 600V TIME-DELAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PMOLED STOD2540 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO SIM ROLL 30V datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
MINI MI II SMTASSYW/OBOSS2CKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf