Panasonic Electronic Components ECW-H16432HL
ECW-H16432HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16432HL
Brief Description
CAP FILM 4300PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16432HL.pdf
Availability of ECW-H16432HL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-H16432HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16432HL
Internal Part NumberEIS-ECW-H16432HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(L)
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16432HL
Related LinksECW-H1, ECW-H16432HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16432HL Details Description
Related parts for ECW-H16432HL
RACK STEEL 17.5X21X24.75 BE/GY datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.57K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M BLACK 20' datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 10SON datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf